Mere genbrug

 I Nyheder

Affaldscenteret i Nuuk er i gang med et større tiltag indenfor affaldshåndtering. Affaldshåndteringen i hovedstaden halter lidt efter de mindre byer, henholdsvis Paamiut og Tasiilaq, som allerede er i gang med udskibning af jern- og metalskrot, samt genbrug af glas. Dette harmoniseres, således at hovedstaden også kommer til at køre med samme princip.

Der er tidligere indleveret 1 stk 20 fods container, der kun indeholdt køle-/fryseskabe, og som sendes til skrothandler i Danmark, så metallet kan genbruges. Kommunens affaldsansvarlige er i gang med indsamling af andre hårde hvidevarer, og de udskibes løbende. Der er blevet etableret en glascontainer ved modtagestationen, så indsamling af glas til genbrug er opstartet.

I løbet af sommeren vil mere affaldssortering ved modtagestationen blive indarbejdet, så al brændbart materiale vil afbrændes i forbrændingen. Ikke brændbart materiale vil blive sorteret, så det, der kan genbruges, vil gå til genbrug, og resten vil blive lagt i deponi. Som noget nyt vil der blive indført kompostering også i løbet af sommeren.

Seneste Nyheder
Kontakt Os / Attavigisigut

Vi er ikke tilgængelig lige nu. Men du kan sende os en e-mail, og så vender vi tilbage til dig hurtigst muligt. Massakkut pissarsiarisinnaanngikkutsigut e-mailerpigisinnaavatsigut, uterfigissavatsigit piaarnerpaamik.

Kan ikke læses? Skift tekst. captcha txt