Velkommen til nye medlemmer
CSR Greenland har inden for de seneste måneder fået tre nye medlemmer, som vi byder velkommen i vores fælles arbejde for at sikre en samfundsansvarlig og bæredygtig udvikling i Grønland.
Et af de nye medlemmer er firmaet Aut. El-installatør Peter Pars A/S i Ilulissat.
– Social ansvarlighed er i alles interesse, og vi gør det jo ubevidst som firma. Derfor er medlemskab i CSR Greenland nødvendigt, for så bliver vi bevidste om vores indsatser. Når vi løfter i fælleskab, kan vi som bekendt løfte meget mere til gavn for vort samfund i en positiv udvikling, siger direktør Jens Peter Pars om baggrunden for indmeldelsen.
Et andet nyt medlem er Maniitsumi Efterskoli, som dermed bliver det første ”offentlige” medlem, efter at der på generalforsamlingen i marts blev besluttet at åbne for, at også offentlige instanser med direkte servicefunktion over for borgerne, kan melde sig ind i CSR Greenland.
Det sidste af de tre nye medlemmer er Carlsberg Groups grønlandske afdeling, som vi også byder velkommen.

