Qassit – online læring om økonomi

 I Nyheder

GrønlandsBANKEN lancerer online læringsunivers til folkeskolens 8.-10. klassetrin, som skal hjælpe eleverne med at lære om matematik og hverdagsøkonomi.

www.qassit.gl er et redskab til matematikundervisningen, som har til formål at øge unges finansielle forståelse og supplere undervisningen med et pensum om hverdagsøkonomi.

Der er tre virkelighedsnære scenarier i Qassit, som inddrager matematiske discipliner, som procentregning og regneark. De handler om at spare op til efterskole, at flytte hjemmefra og at købe sin egen bolig. I disse rammefortællinger bruges matematikken som et redskab til at løse nogle genkendelige udfordringer i ungdomslivet.

Qassit er udviklet af GrønlandsBANKEN i samarbejde med Serious Games Interactive, Inerisaavik og grønlandske elever og lærere, med støtte fra GrønlandsBANKENs Erhvervsfond.

Læs mere på GrønlandsBANKENs hjemmeside her

Seneste Nyheder
Kontakt Os / Attavigisigut

Vi er ikke tilgængelig lige nu. Men du kan sende os en e-mail, og så vender vi tilbage til dig hurtigst muligt. Massakkut pissarsiarisinnaanngikkutsigut e-mailerpigisinnaavatsigut, uterfigissavatsigit piaarnerpaamik.

Kan ikke læses? Skift tekst. captcha txt