Tak for oprydningen
Igen i år blev CSR Greenlands fælles oprydningsarrangement en stor succes. Torsdag den 11. juni – og i ugerne før og efter – blev der samlet affald og gjort rent i en række byer rundt om i Grønland. I Nuuk havde 30 arbejdspladser og i alt cirka 450 medarbejdere tilmeldt sig arrangementet, hvor der efter en velkomsttale af naalakkersuisoq for Miljø, Natur og Justitsområdet Mala Høy Kúko, blev ryddet grundigt op på veje og grønne områder. Kommunens Affaldscenter har meddelt, at der blev samlet 8.410 kg affald. Det lyder ikke af så meget, det kan skyldes, at dagen har ligget sammen med forårsrengøringen hvor Affaldscentret har indsamlet 68.180 kg, hvor Materialegårdens folk har i samme periode været meget aktive og indsamlet 12.889 kg. Så alt i alt er der fjernet lidt over 89 tons affald fra byen samt folks gemmer.
Med stor tak til vores sponsorer i Nuuk, som er Nuuk Imeq, Nuup Bussii, Godthåb Transportservice, Stark, Katuaq og Grønlands Erhverv.
Og tusind tak til de mange deltagende virksomheder:
Katuaq, Grønlandsbanken, Kalaallit Forsikring A/S, Air Greenland, Royal Greenland, Pisiffik, Artic Winter Games, Orbicon, Mælkebøtten, Visit Greenland, Nuuk Internationale Friskole, Grl. Ejendomskontor og Agerskov Consulting, Nukissiorfiit, Royal Arctic Line, Grønlands Erhverv, Tele-Post, Arctic Import, Grl. Fiskeri Licens Kontor, MIO – Meeqqat Inuusuttullu Oqaloqatiginnittarfiat, Styrelsen for Sundhed og Forebyggelse, Departementet for Miljø, Natur og Justitsvæsen, Kommuneqarfik Sermersooq, Kalaallit Nunaanni Brugseni, Imarsiornermik Ilinniarfik, Tupilak og Tupilak Travel, Departementet for Familie, Ligestilling og Sociale Anliggender, BankNordik, Nuuk Kunstmuseum, Polar Seafood, Sukisaarsaarfik.
Men som nævnt var der også aktiviteter mange andre steder i Grønland end blot hovedstaden.
I Uummannaq, Qaasuitsup Kommunea:
I Uummannaq har man haft stor glæde af at deltagelse i Saligaatsoq!
Alle deltagere startede ved stranden og spredte sig rundt omkring byen. I Uummannaq var de deltagende virksomheder: Pilersuisoq’s butik og lager i byen, Royal Arctic Line A/S og kommunekontoret, hvor medarbejderne fik ryddet op på skift. Der var omkring 30 deltagere i Uummannaq, som fik stor glæde af at deltage hvilket også var til gavn for sammenholdet for borgerne i byen. TelePost gav kaffe, the og kage for de deltagende virksomheder.
De deltagende virksomheder donererede handsker og sække til oprydningen.
Deltagerne havde fået så meget skrald op, at de løb tør for sække i løbet af eftermiddagen. For at fortsætte den gode oprydning sponsorerede Pilersuisoq med sække – til gavn for byen. Dagen efter var der for alle borgerne i Uummannaq oprydning i hele byen.
Alle tre byer i Kommune Kujalleq deltog også i Saligaatsoq.
I Qaqortoq alene var der omkring 100-150 deltagere. I Radioavisen blev det meddelt, at alle kommunens kontorer vil være lukket om eftermiddagen den 11. juni på grund af Saligaatsoq. Så der var lagt op til en stor deltagelse i det sydligste kommune i Grønland.
I Qaqortoq var der mange deltagende virksomheder, som fx Arctic Prime Production, GrønlandsBanken, Kommune Kujalleq, Anstalten i Qaqortoq, Kredsretten i Qaqortoq, Qaqortoq Water Taxi, Andersen & Sønner og Polar Oil.
Med stor tak til vores sponsorer i Qaqortoq, som er Kommune Kujalleq, Qaqortoq Entreprenørforretning ApS og Stark.

