STUDIETUR: Bæredygtighed, ESG og Verdensmål i Grønland – uddannelse 2023

14mar(mar 14)9:0017(mar 17)16:00STUDIETUR: Bæredygtighed, ESG og Verdensmål i Grønland – uddannelse 2023

Event Detaljer

Bemærk nye datoer!

Bliv uddannet til at drive og lede organisationens arbejde med Verdensmålene, ESG og bæredygtighed!

Efterspørgsel efter bæredygtighedskompetence har aldrig været højere i Grønland – både blandt virksomheder og offentlige organisationer. Uddannelsen er designet til dig lige meget om du er i en virksomhed, i Selvstyret eller kommunerne eller i en organisation.

På totalt set 9 dage får du både det teoretiske overblik såvel som de praktiske redskaber til at lave strategi, designe de rigtige indsatser og rapportere på jeres arbejde – samtidig med du får masser af inspiration til jeres eget arbejde fra både grønlandske og nordiske virksomheder!

Vi har mere end 100 grønlandske bæredygtigheds-ambassadører, som har gennemført uddannelsen. Det er nu femte gang, at vi gennemfører – og dermed vokser det stærke bæredygtighedsnetværk i Grønland sig endnu større. Undervisningen svarer niveaumæssigt til MBA uddannelserne på CBS Executive i København.

Kurset er designet så det passer godt til CSR Greenland’s IPUK forløb for virksomheder, som har en mere hands-on tilgang, mens kurset her hjælper dig med at forstå drivkræfter, principper og diskussioner på bæredygtighedsområde.

Pris: 26.500 kr.

Tilmeldingsfrist: 16. januar 2023 til csr@csr.gl. Bemærk at tilmelding er bindende efter 16.1.

Sustainability uddannelsen foregår i Nuuk  31. januar – 3. februar hos Grønlands Erhverv og 14. – 17. marts 2023 i København.

Læs mere ved at trykke på Learn more

Mere

Tid

14 (Tirsdag) 9:00 - 17 (Fredag) 16:00

Arrangør

Anne Mette Christiansen

Senior rådgiver for CSR Greenland og Markedsdirektør i Rambøll med ansvar for strategisk bæredygtighed. Hun har arbejdet med CSR, ESG og bæredygtighed siden 2000. Anne Mette er en af Danmarks mest erfarne undervisere - hun har undervist på CBS siden 1997, og underviser ligeledes i Verdensmål, CSR og bæredygtighed i Europa, USA, Asien og Afrika. Hun har boet i Nuuk, og har arbejdet med grønlandske virksomheder igennem de sidste 12 år og undervist en lang række kurser for CSR Greenland.

Læs Mere

Henrik Schramm Rasmussen

Senior rådgiver inden for bæredygtighed og Verdensmål, og har netop været projektleder på IPUK – med kurs mod bæredygtig forretning. Henrik har arbejdet i 18 år hos DI, og har det sidste år arbejdet også med Grønland og grønlandske virksomheder i samarbejde med Anne Mette.

Læs Mere

Leave a Comment

Kontakt Os / Attavigisigut

Vi er ikke tilgængelig lige nu. Men du kan sende os en e-mail, og så vender vi tilbage til dig hurtigst muligt. Massakkut pissarsiarisinnaanngikkutsigut e-mailerpigisinnaavatsigut, uterfigissavatsigit piaarnerpaamik.

Kan ikke læses? Skift tekst. captcha txt