
Bæredygtig turisme i Grønland
Beboerne i Nuuk hører jævnligt eksplosionerne, når endnu et klippestykke sprænges for at gøre plads til en længere og bredere startbane i hovedstaden.
Om tre år står en ny international lufthavn færdig i Nuuk. Det betyder flere turister, og de forventer bæredygtig turisme.
Men hvad er egentlig bæredygtig turisme? Hvad er det præcis, turisterne forventer, og hvad skal en virksomhed i turismebranchen fokusere på?
Hotel Hans Egede er en af de virksomheder, der kan imødese flere turister. Virksomheden er én af de 11 frontløber virksomheder, der deltager i CSR Greenlands projekt ”IPUK – med kurs mod bæredygtig forretning”. Hotellet er med for at kunne arbejde mere strategisk med bæredygtighed.
For dem går bæredygtig turisme hånd i hånd med god forretning og spænder lige nu fra miljømærkning over sundhed og trivsel blandt gæster og medarbejdere til affaldssortering og elevpladser for de unge i Grønland.
Temaer, som virksomheden i den kommende tid bliver skarpere på, inden turisterne lander i den nye lufthavn.